Pages

Breaking News

FASHION MOVIE TIPS


DIOR AND I
Dokument ze zákulisí módního domu Dior. Odpoví vám všechny otázky o tom, jak to celé funguje, jak byla první kolekce haute couture Rafa Simonse udělána a kdo jsou lidé, kteří transformují designérovy představy ve skutečnost.

DIOR AND I
Document from the backstage of the Dior fashion house. It is going to answer all of your questions about how it all works in that kind of house, how was the first Raf Simons' haute couture collection made and who are the people who make the designer's dreams into the reality. 

LAGERFELD CONFIDENTIAL
Portrét jednoho z nejznámějších návrhářů na světě. Dokument se natáčel přes tři roky a je první biografií tohoto muže. Uvidíte mnoho zajímavých věcí z jeho každodeního života.

LAGERFELD CONFIDENTIAL 
Portrait of the one of the most famous designers in the world. It was being filmed over the 3 years and it is the first biography of this man. You are going to see many interesting things from his everyday life. 

VALENTINO: THE LAST EMPEROR
Dokument ze života Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho. Ukáže vám jejich osobní a pracovní život během jednoho roku. Také 45. výročí značky.

VALENTINO: THE LAST EMPEROR
Document from the life of Valentino Garavani and Giancarlo Giammetti. It is going to show you how was their private and work life going during the one year before the flashback to the 45th anniversary of the brand.


MARC JACOBS AND LOUIS VUITTON 
Příběh těchto dvou figur, kteří významně přispěli do módního světa. Marc Jacobs byl hlavním designerem módního domu Louis Vuitton. Dva paralelní příběhy nabídnou vyčerpávající pohled do módního průmyslu v začátku 19. století, v době, kdy probíhala industrializace a v 21. století, v době globalizace.

MARC JACOBS AND LOUIS VUITTON 
The story of those two figures, who significantly contributed to the fashion world. Marc Jacobs was the head designer of the Louis Vuitton house. The two paralel stories will offer an exhaustive look into the fashion industry in the beginning of the 19th century -the time of the industrialization- and in the 21st century in the time of the globalization. 

YVES SAINT LAURENT
Pohled do života Yvese Saint Laurenta, od počátku jeho kariéry, kdy odjel do Paříže a stal se spolupracovníkem Christiana Diora, o pár let později se stal hlavním designerem módního domu Christian Dior a představil svou první haute couture kolekci.

YVES SAINT LAURENT
A look at the life of Yves Saint Laurent from the beginning of his career, when he left to Paris  and became the co-worker of Christian Dior, few years later he became the head designer of the House of the Christian Dior and introduced his first haute couture collection. 

IN VOGUE: THE EDITOR'S EYE
Dokument od HBO vám odhalí, co je zapotřebí, abyste mohli pracovat v módním světě, co to znamená pracovat pro Vogue a co to vůbec Vogue je. Tenhle dokument je hodně povedený a dost se mi líbil.

IN VOGUE: THE EDITOR'S EYE
This HBO movie is going to reveal you, what does it take to work in the fashion world, what does it mean to work for Vogue and actually what Vogue is. I really liked that one.

THE SEPTEMBER ISSUE
Dokument o Anně Wintour a jejím týmu pracujícím na nejdůležitějším čísle roku 2007.

THE SEPTEMBER ISSUE
Document about Anna Wintour and her team working on the most important issue of the year 2007.

MADEMOISELLE C
Pohled do světa módní ikony Carine Roitfeld. Dozvíte se, jaký je život v módní sféře a také co inspiruje samotnou Carine.

MADEMOISELLE C
A look into the world of the fashion icon Carine Roitfeld. You are going to get to know, how the life in the fashion world is and also what does inspire Carine.

MCQUEEN AND I
Příběh krále britské módy, který se stal nepřehlédnutelným a překračoval zažité hranice. Briliantní, výbojný, nádherný. To byl Alexander McQueen, který bohužel spáchal sebevraždu. Je to jeden z mých velmi oblíbených návrhářů vůbec.

MCQUEEN AND I
The story about the rebel king of British fashion, who was making such a statement and pushing everything to the edge. Brilliant, offensive, beautiful. That was Alexander McQueen, who unfortunately committed suicide. My one of the most favorite fashion designers of all the time.


Tak, tohle jsou moje tipy na filmy/dokumenty obsahující ty největší jména v módním světě. Některé filmy jsou známé, některé ne. Nicméně, všechny z uvedených, jsou mé oblíbené. Nejsou to žádné hloupé filmy o ničem, ale odnesete si z jejich sledování také nějaké nové informace a poznatky o módě. Takže pokud vás to zajímá, a já doufám, že zajímá, tak si udělejte chvilku a podívejte se alespoň na některý z nich. Potom mi můžete dát vědět, jak se vám filmy líbily a dát mi třeba nějaké nové tipy.

Well, these are my tips for some movies/documents including the biggest names in the fashion world. Some of them are well known, some of them are not. Nevertheless, all of these are my favorite ones. They are not just some kinda stupid movies, but you will take away some new informations about fashion. So if you are interested, and i hope you are, because you are just visiting this site, so take a moment and watch some of them. Then you can let me know, how you liked it or give me some tips for fashion movies you like.
2 komentáře:

  1. Vďaka za úžasné tipy na filmy! O mnohých som vôbec nevedala, tak si to radšej hneď uložím :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To jsem ráda, že se ti tipy hodí :)

      Vymazat

Thank you for your feedback! :)